FIBROMYALGIE: BROTES, (meer genoemd crisis)

Uitbraken, soms crises of recidieven genoemd, zijn een vaak voorkomend en vaak demoraliserend onderdeel van chronische ziekten.

Afgezien van het creëren van extra pijn en ongemak kunnen ze zeer verontrustend zijn. Erger nog, kan vragen oproepen over de vraag of controle en duurzame verbetering mogelijk zijn. Dit hoofdstuk biedt strategieën om u te helpen de onregelmatigheid van uw ziekte en de fysieke en psychologische effecten ervan te beheersen.

Heb je nu een uitbraak?

Als u momenteel intense symptomen ervaart, moet u zich afvragen of uw symptomen bekend zijn of dat ze nieuw zijn, of dat ze symptomen zijn met een nieuwe intensiteit. Als uw situatie bekend lijkt, kunnen de onderstaande suggesties helpen. Als je situatie nieuw en anders lijkt, kun je naast CVS of fibromyalgie iets nieuws hebben. Denk in dit geval aan medische hulp.

Als uw symptomen zeer ernstig en ernstig zijn, bijvoorbeeld als u pijn op de borst heeft, flauw bent of bloed overgeeft, moet u onmiddellijk medische hulp inroepen. Ga er niet vanuit dat de intense symptomen gewoon een uitbraak van CVS of fibromyalgie zijn. Vergeet niet dat een meerderheid van de patiënten met CVS en fibromyalgie een of meer aanvullende medische problemen heeft en dat patiënten met CVS en FM ook last hebben van acute problemen en lange ziektes.

Beperk de ernst van uitbraken

Er zijn veel dingen die je kunt doen om een ​​uitbraak te doorstaan. Sommige zijn acties; anderen zijn mentale aanpassingen om de situatie begrijpelijker te maken of troost te brengen.

Extra rust

De meest gebruikelijke strategie om uitbraken te overwinnen, is de extra rusttijd tot de crisis afneemt. Zoals een student van ons programma zegt: “Wanneer ik een uitbraak heb, ongeacht de reden, zeg ik tegen mezelf dat ik moet doen wat mijn lichaam tegen me zegt: rust! Als ik iets gepland heb voor die dag, probeer ik me te vertellen dat ik tot een andere tijd kan wachten. “Een ander zegt:” Eén van mijn regels voor het leven met CVS is: ga naar bed als al het andere faalt. Deze regel geeft me toestemming om te beseffen dat ik soms geen macht over de ziekte heb en dat het slimste wat ik kan doen is me overgeven aan het. “

Handel onmiddellijk

U kunt de duur van een uitbraak verminderen of zelfs voorkomen als u onmiddellijk nadat de symptomen beginnen te intensiveren. Een lid van een van onze groepen zei: “Zodra ik me nerveus, duizelig of vermoeid of met spierpijn (alle aanwijzingen dat er een dreigende uitbarsting) begin, stop ik met doen wat ik deed, ik ga naar mijn slaapkamer, onder de blinds en ik ga naar bed.

Deze eenvoudige actie zorgt ervoor dat ik me beter begin te voelen. Daarna oefen ik diep ademhalen om mijn geest te zuiveren. Deze tijd van ontspanning kan me van 45 minuten tot meer dan twee uur duren. Ik sta gewoonlijk opgefrist en energiek op en kan al mijn normale activiteiten hervatten. “Lynne Matallana rapporteert vergelijkbaar succes om de effecten van migraine te beperken. Ze schrijft dat ze zichzelf heeft geleerd de waarschuwingssignalen van een dreigende migraineaanval te herkennen en dat ze onmiddellijk de ontspanningstechnieken kon gebruiken om de intensiteit van migraine te verminderen of zelfs te voorkomen. Meer informatie over het detecteren en opvolgen van waarschuwingsborden voor uitbraken in de discussie over preventie van uitbraken van hoofdstuk 7.

Uitstellen, delegeren of taken verwijderen

Activiteiten verminderen door taken uit te stellen, om hulp te vragen of zelfs iets overbodig te maken, kan het einde van een crisis helpen versnellen. Een stagiair zei: “Als ik echt iets niet kan doen, om hulp vragen of minder belangrijke dingen achterlaten, kan ik stress en mijn uitbraken verminderen.” Een andere raadt aan: “In geval van een uitbraak twijfel ik niet zoveel als voordat ik om hulp vroeg , zowel voor dagelijkse taken, als voor elk ander ding dat zich voordoet. Ik weet dat mijn familie me wil helpen en dat ze zich goed voelen als ze me een handje helpen. ‘

Zoekcomfort en ondersteuning

De cursisten geven aan dat het hen helpt woorden van troost te vertellen en contact te maken met andere mensen. Omdat uitbraken zeer ontmoedigend kunnen zijn, kan het helpen dat je geruststellende woorden tegen jezelf zegt, zoals: “Deze uitbraak zal eindigen, net als alle anderen.” Zelfcomfort kan je helpen ontspannen en innerlijke stemmen te kalmeren die erop staan ​​dat je nooit zult verbeteren. Zie hoofdstuk ‘Verander je gedachten’ voor meer informatie over praten met jezelf.
Het kan handig zijn om met iemand te praten die je vertrouwt, omdat het je suggesties of troost kan geven, of gewoon om je verbonden te voelen met een andere persoon. Een student zei: “Als ik een crisis heb, probeer ik steun te zoeken. Het is veel moeilijker om alleen te zijn als ik uitbarst, dus ik ben op zoek naar een vriendelijke stem aan de telefoon om me te troosten. “Een ander schreef:” Ik vond het erg handig om met iemand te praten als ik in een crisis verkeer. Vaak maakt het niet uit waar we over praten; gewoon voelen dat je verbonden bent met iets dat mij vreemd is, helpt me mijn geest op te heffen. “

bereiden

Het hebben van dingen bij de hand en op zijn plaats kan helpen de angst voor een uitbraak te verminderen en het gemakkelijker te dragen te maken. Verschillende studenten hebben beschreven hoe ze zijn georganiseerd voor uitbraken. De ene heeft grote hoeveelheden voedsel thuis, inclusief voedsel dat haar man en kinderen kunnen koken. Hij heeft ook zijn slaapkamer gereorganiseerd om te hebben wat hij nodig heeft in de buurt van zijn bed. “Het geeft me grote gemoedsrust om te weten dat ik er klaar voor ben als er een uitbraak komt.”

Keer langzaam terug naar normaal

Lange perioden van rust kunnen frustratie veroorzaken als je nadenkt over alles wat je wilt doen, maar dat je niet kunt vanwege je symptomen. Deze frustratie kan ertoe leiden dat je het normale activiteitenniveau hervat voordat je lichaam is voorbereid, wat leidt tot een nieuwe uitbraak. De laatste strategie om de impact van uitbraken te beperken is om geleidelijk terug te keren naar een normaal niveau van activiteiten. Een student schrijft: “Als ik de drang voel om te snel weer te gaan werken, visualiseer ik hoe ik me zou voelen als ik dat zou doen. Dit is meestal genoeg om me te overtuigen om extra rust te nemen voor nog eens twee dagen. “

Identificeer de triggers van de uitbraken

Sommige uitbraken zijn het gevolg van de schommelingen van uw ziekte (“in de was zetten en afnemen”), maar andere crises worden veroorzaakt door factoren die u min of meer kunt beheersen. Deze factoren kunnen acties zijn die u uitvoert of gebeurtenissen die u kunt leren beheren of vermijden. U kunt beginnen met het beheren van de uitbraken door hun triggers te identificeren, dingen die voorspelbaar een intensivering van uw symptomen veroorzaken. Hier zijn enkele uitbarstingstriggers die vaak worden genoemd door mensen in ons programma. Zie voor meer ideeën de sectie over uitbraaktriggers in hoofdstuk 7.

Overmatige activiteit

Zoals ik hierboven heb besproken, is leven buiten de grenzen van energie een veelvoorkomende oorzaak van intense symptomen via de “push and crash” -cyclus. De mensen in onze groepen hebben onderscheid gemaakt tussen overactiviteit van dit type dat ze soms overactiviteit noemen die ze betreuren, en een ander type heeft overactiviteit gepland. De eerste kan een manier van leven zijn die je het gevoel geeft onbeheerst te zijn; de laatste is het resultaat van een met voorbedachten rade beslissing. Soms kan een evenement belangrijk zijn, zoals een vakantie of deelnemen aan familiefeesten en bent u bereid de consequenties te aanvaarden. (Zie de bespreking van speciale evenementen hieronder.)

Slecht slapen

Niet-herstellende slaap kan de symptomen versterken en een vicieuze cirkel veroorzaken waarin symptomen en slechte slaap elkaar versterken. Dit is een veel voorkomend probleem bij mensen met fibromyalgie. (Zie hoofdstuk 8 voor manieren om aan de cirkel te ontsnappen.)

Andere ziekten

Acuut ziek zijn of meerdere chronische aandoeningen hebben, kan de energie verminderen en de symptomen verergeren. U kunt uitbraken verminderen als u de andere aandoeningen behandelt en erkennen dat ze de symptomen versterken. Eén persoon in ons programma zei: “Ik heb geleerd dat ik mijn verwachtingen en mijn activiteitenniveau moet verlagen als ik een extra ziekte heb, en dus maak ik deze onvermijdelijke uitbarsting niet langer en blijf ik langer.” Een ander merkte op: “Ik heb me gerealiseerd dat ik vier of vijf verschillende gezondheidsproblemen. Ik moet de anderen behandelen, maar ook voor mijn CVS zorgen. “

spanning

CVS en fibromyalgie zijn erg gevoelig voor stress, dus het minimaliseren van stress kan uitbraken voorkomen. Stressoren kunnen onder meer emotioneel geladen, zoals economische problemen, een herziening van de handicap of een verhuizing, of kan op lange termijn, als een familie conflict evenementen. Een student zei: “Ik probeer op alle situaties die stress opleveren omdat spanning onvermijdelijk leidt tot uitbraken te voorkomen.” Als een andere student vroeg zich af hoe had symptomen van fibromyalgie verminderd, antwoordde hij: “Ik scheidde mijn man.” Net zoals we intensiveren crisis met onze verwachtingen over onszelf of met onze reacties op stress. Meer in het hoofdstuk over stressmanagement.

Speciale evenementen

Zelfs de kans dat we kijken er naar uit als een excursie, een bruiloft of vakantie, kan een uitbraak veroorzaken. Evenementen als deze worden vaak geassocieerd met (zowel intern, en anderen) over onze mate van participatie, verwachtingen voelen we ons onder druk gezet om een ​​niveau van hoger dan gebruikelijk meer activiteiten. Maar dergelijke gebeurtenissen hoeven niet tot een uitbraak te leiden. Mogelijk kunt u de kosten van uw deelname minimaliseren als u uw programma aanpast. U kunt bijvoorbeeld een familiefeest bijwonen in plaats van gastvrouw te zijn. Of je gaat en je blijft maar twee uur, in plaats van de hele dag of rust je regelmatig uit.

Reizen kan meer haalbaar zijn als je minder actief bent dan normaal en als je extra rust.

Leave a Reply